1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. AI yani yapay zeka Alzheimer hastalığını erken teşhis edebilir.

AI yani yapay zeka Alzheimer hastalığını erken teşhis edebilir.

AI
1

AI Alzheimer hastalığını teşhis edecek.

Dünyadaki çeşitli araştırmacılar Alzheimer’ı erken tespit etmenin yollarını arıyorlar ve geliştirmeye çalışıyorlar. Sonuç olarak Erken teşhis bekleniyor ki insanlara hastalığın olabilecek sonuçlarını yavaşlatılabilir hale getirsin. Bazı araştırmacılar kan ve beyin omurilik sıvısının testlerine yöneliyorlar. İtalya’daki Bari Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi bu hastalıkla ilgili yapay zekanın soruna daha iyi yaklaşa bileceğini söylüyorlar.

Alzheimer hastalığı, 38 kan ve beyin testi yapılıp aynı zamanda sağlıklı bir şekilde 29 tane de MRI olmak üzere 67 tane tarama testi yaparak sonuçları ortaya koyuyorlar. Araştırmacılar taramaları küçük bölgelere ayırdılar ve AI ile aralarındaki nöronal bağlantıyı analiz ettiler. 148 özel olarak beyin taramaları yaparak algoritmayı test ettiler. Toplam hasta sayısı hastalığa yakalanmış olan 48 kişi ve  48 kişiden de hafif şikayeti olanlara tarama yapıldı.

Sonuç olarak; AI, Alzheimer’ın %86 oranla teşhis yapıldı. Daha da iyi bir konu var ki %84 oranla hafif şikayeti olanları bile teşhis etti. Gelecekte biraz daha fazla veriyle %100 yakın sonuç elde edilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap