1. Ana Sayfa
  2. Teknolojide Son Dakika
  3. Apple patentli, katlanabilir ekran teknolojisi geliyor

Apple patentli, katlanabilir ekran teknolojisi geliyor

featured

Dünya da Patent sahibi olmak havalıdır, hızla gelişen teknolojinin geleceğe nerelerde yöneldiğini, sızıntılardan ve renderlar’dan anlaşılmakta. Ve her patentli teknoloji, ticari olarak temin edilebilir bir cihaza dönüşmese de, eğer bir firmanın patentini alıyorsa, çoğu zaman kendi ürünleri için bu patentleri düşünür.

Apple’dan gelen son patent, Apple Watch’ın nereye yönlendirileceğini ortaya koymakta. Bir haber ajansı yardımıyla bizlere ulaşan giyilebilir, katlanabilir cihazlar için kullanılması ihtiyaç duyulan bir LED ekranını tanımlayan “Ekran modülü ve sistem uygulamaları” olarak adlandırılan patenttir.

Çizim de, hızla gelişen teknolojinin en olası kullanımına işaret eden, saat benzer biçimde görünen bir aleti göstermektedir. Daha büyük ekran bir tek işlevsellik eklemekle kalmaz, bununla beraber tüm bant süresince yayılırsa, kullananların hareket halindeyken Apple Watch’larının rengini değiştirmelerine izin vermek için de kullanılabilir.

Apple Watch bir gün bu kadar şık görünecek mi?
 
Bileğinize bir ekran kaplama fikri yeni değil, aslına bakarsan ilk giyilebilir telefon konseptini Nubia Alpha biçiminde gördük. Bununla beraber, patentin metni ek olarak Apple’ın giyilebilir ekranlarını koymak için daha büyük bir şey planlıyor olabileceğinin ipuçlarına gösteriyor.
 

Çizimlerden biri, HDMI ve Displayport benzer biçimde harici portları içeren bir şemayı göstermektedir. LG’den alınabilir bir TV prototipi gördük, sadece Apple benzer teknolojiler üstünde de çalışıyor benzer biçimde görünüyor. Gerçek bir Apple TV seti benzer biçimde ayrı bir ürüne mi eklenecek yoksa mevcut ürün grubuna mı eklenecek? Büyük olasılıkla bu vizyonun ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak iPad’ler ve Mac bilgisayarları kaliteli ekranlarıyla ünlüdür. Tüm büyük teknoloji üreticilerinin esnek ekranlar üstünde çalıştığını gördük, bu yüzden Apple’ın bunu yapması şaşırtıcı gelmiyor.

Yukardaki ekran için makara, sağda olan bir cihazın sistem diyagramı görünüyor. Yakında Apple Store’da ortaya çıkacak bir şey bekleyin bakalım Apple katlanabilen ürününü ne zaman ortaya çıkartacak.