1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Elon Musk, dünyanın en büyük bataryasını 100 günden daha kısa süredeyaptı.

Elon Musk, dünyanın en büyük bataryasını 100 günden daha kısa süredeyaptı.

Elon Musk, dünyanın en büyük bataryasını 100 günden daha kısa süredeyaptı.

Elon Musk, dünyanın en büyük bataryasını 100 günden daha kısa sürede bitirdi.

Elon Musk , enerji sorunlarıyla başı dertte olan Güney Avustralya’ya yardım etmek için dünyadaki en büyük lityum iyon pilini yapma sözünü vermişti. “İmzalanan sözleşme, imzadan 100 gün sonra yerini buldu.” Musk, başlangıçta Twitter üzerinden görüşülen anlaşmada sona gelindiğini bildirdi. Hükümetinden yapılan basın açıklamasın da ise, Musk önümüzdeki günlerde enerji verilecek ve test edilecek 100MW batarya ile programın çok ilerisinde olduğu açıklandı. .

Tesla Powerpacks Adelaide’nın kuzeyinde, Neoen’s Hornsdale rüzgar enerjisi santrali kuruldu ve bağlandı. 1 Aralık’ta faaliyete başlamadan önce son düzenlemeler yapıldı. Son olarak akü testleri gerçekleştirilecek. Güney Avustralya da, geçtiğimiz Eylül ayında eyalet çapında bir kesintiye maruz kaldı ve enerji güvenliği konusunda oldukça politikleştirilen ulusal bir tartışmaya yol açtı. Musk’un batarya çiftliği, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan büyük miktarda enerji depoluyor ve kullanım yüksek olduğunda buralardan enerji akışı yönlendiriyor.

Pilin en az 50 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Güney Avustralya Başbakanı Jay Weatherill yaptığı açıklamada , “Dünyanın en büyük lityum iyon pil enerjisi karışımımızın önemli bir parçası olacak ve Güney Avustralya’nın pil depolama sistemiyle yenilenebilir bir enerji lideri olacağına dair en net mesajı veriyor” dedi . “Bu projeyi bu kadar kısa sürede gerçekleştirmek için muazzam miktarda çalışma yapıldı.” Elon Musk yine kendisinden oldukça söz ettirmişe benziyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap