1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Dünyanın en büyük bataryası yapıldı.

Dünyanın en büyük bataryası yapıldı.

dünyanın en büyük bataryası

Elon Musk , enerji sorunlarıyla başı dertte olan Güney Avustralya’ya yardım etmek için dünyadaki en büyük lityum iyon pilini yapma sözünü vermişti. Dünyanın en büyük bataryası tamamlandı.  “İmzalanan sözleşme, imzadan 100 gün sonra yerini buldu.” Musk, başlangıçta Twitter üzerinden görüşülen anlaşmada sona gelindiğini bildirdi. Hükümetinden yapılan basın açıklamasın da ise, Musk önümüzdeki günlerde enerji verilecek. Test edilecek 100 MW batarya ile programın çok ilerisinde olduğu açıklandı. .

Tesla Powerpacks Adelaide’nın kuzeyinde, Neoen’s Hornsdale rüzgar enerjisi santrali kuruldu. 1 Aralık’ta faaliyete başlamadan önce son düzenlemeler yapıldı. Son olarak akü testleri gerçekleştirilecek. Güney Avustralya da, geçtiğimiz Eylül ayında eyalet çapında bir kesintiye maruz kaldı. Enerji güvenliği konusunda oldukça politikleştirilen ulusal bir tartışmaya yol açtı. Musk’un batarya çiftliği, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan büyük miktarda enerji depoluyor ve kullanım yüksek olduğunda buralardan enerji akışı yönlendiriyor.

Önerilen Yazı
Uçağın icadı mucitleri ve gelişim öyküsü

Elon Musk, dünyanın en büyük bataryası 100 günden daha kısa sürede bitirdi.

Pilin en az 50 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Güney Avustralya Başbakanı Jay Weatherill yaptığı açıklamada , “Dünyanın en büyük lityum iyon pil enerjisi karışımımızın önemli bir parçası olacak ve Güney Avustralya’nın pil depolama sistemiyle yenilenebilir bir enerji lideri olacağına dair en net mesajı veriyor” dedi . “Bu projeyi bu kadar kısa sürede gerçekleştirmek için muazzam miktarda çalışma yapıldı.” Elon Musk yine kendisinden oldukça söz ettirmişe benziyor.

Elon Musk’ın diğer projeleri ne de baktığımızda otonom araçlar, çatı üzerine yerleştirilmiş enerji panelleri, Uzaya fırlatılan roketler, Mars’ta kuracağı koloni gibi geleceğimize yön verecek buluşlar gibi duruyor. Daha başka konuşacak olursak onun ayarında şu anda dünyada insanlar için bu kadar çok çalışan başka bir kimse yok. Ülkemize de konuk olarak gelen ve Bence yerli otomobilimize de bir parçada olsa parmağı olacağını düşündüğüm bu insan, insanlık için daha birçok proje üretmeye devam edecek. 2024 yılında Mars da kuracağı koloni Eğer başarıya ulaşırsa insanları gezegenler arası taşıyabilecek. Güzel olmaz mı?

Yorum Yap

Yorum Yap