1. Ana Sayfa
  2. Teknolojide Son Dakika
  3. Google haritalar bir güncelleme aldı. Dünya artık daha gerçek görünüyor.

Google haritalar bir güncelleme aldı. Dünya artık daha gerçek görünüyor.

Google haritalar bir güncelleme aldı. Dünya artık daha gerçek görünüyor.

Google, Google Haritalar’a yeni bir güncellemeyi sundu: tüm yolları yakınlaştırdığınızda, Dünya artık düz bir yüzey olarak değil, dünya olarak görünecek. Haritanın Dünya’yı daha doğru göstermesini sağlayan bir değişiklik yapıldı.

Arama şirketi Google MapsTwitter feed’indeki değişikliği vurgulayarak, yeni 3D Globe Mode ile “Greenland’ın projeksiyonu artık Afrika’nın boyutu değil” diyerek değişti. Değişiklik sadece masaüstü ara yüzün de mevcut; Mobil uygulamasında hala düz görünüyor.

Şimdiye kadar, Google Haritalar Dünyayı düz bir yüzeye yansıtan Mercator projeksiyonunu kullanarak gösterdi. Bu stil, haritaları yazdırmayı kolaylaştırıyordu ve büyük ölçüye geçerken Dünya’nın çarpık bir görüntüsünü  ortaya koyuyordu. Ekvator etrafındaki nesneler birbirlerine göre ölçeklenirken, kutuplara daha yakın nesneler gerçekte olduğundan daha büyük görünüyorlardı. Bunun iyi bir örneği, Grönland ve Afrika’nın göreceli boyutlarıdır. Bir Mercator haritasında, Grönland, gerçekte Afrika’dan 14 kat daha büyük olduğu görünüyordu. Aslında gerçek Afrika’nın Grönland dan daha büyük olmasıdır.

Yakında mobil sürümede geleceğini düşündüğümüz bu uygulama Dünyamızı daha kolay tanımamıza olanak tanıyacak.

Yorum Yap

Yorum Yap