1. Ana Sayfa
  2. Teknolojide Son Dakika
  3. HiSilicon Kirin 980 7 NM boyutu ile geliyor.

HiSilicon Kirin 980 7 NM boyutu ile geliyor.

featured

Geleneğe göre, Huawei, bu yılki IFA’da yüksek performanslı amiral gemisi Mate 20’yi duyurdu. Yaklaşan Mate 20 serisine güç katması beklenen HiSilicon Kirin 980 görücüye çıktı. Dünyanın ilk 7 nm tabanlı çipinin, selefine göre 10nm’lik yonga setlerinin üzerinde rekabet gücü ile çok fazla güç ve verimlilik vaat etmesi onu kral yapıyor.

Kirin 980 Özellikleri:

Hisilicon Kirin 980, 2x yüksek performanslı Cortex-A76 çekirdeği ve 2x “güç tasarruflu” Cortex-A76 çekirdekli 8 çekirdekli bir CPU tasarımı kullanıyor. Bu iki güç verimli Cortex-A76 çekirdeğinin yüksek performanslı olanlardan daha düşük bir zamana sahip olduğunu ve tek bir kümelenme oluşturdukları için ARM’nin DynamIQ mimarisini kullandıklarını varsayıyoruz. Diğer set 4x düşük güç Cortex-A55 çekirdeklerinden oluşur. Dahası, Huawei, doğru çekimleri doğru görevlere atamak ve daha iyi bir verimlilik elde etmek için bir “Flex Çizelgeleme” teknolojisi geliştirdi. Saat hızları açıklanmadı, ancak Huawei önceki nesilden daha yüksek olduğunu söylüyor.

Ne Vaad ediyor;

Grafik hızlandırması söz konusu olduğunda, SoC, Mayıs 2018’de, Kirin 970’teki bir önceki rakibi Mali-G72’ye kıyasla olağanüstü bir performans ve verimlilik artışı sağlayan bir Mali-G76 GPU kullanıyor. Basın açıklamasına göre, GPU daha iyi performans gösteriyor. Önceki nesile göre % 46 performans oranında ve % 178 daha fazla güç tasarrufu sağlıyor. Ayrıca, zorlu bir oyunun ne zaman çalıştığını algılayan ve en iyi oyun performansı sağlayan yeni clock-boosting hızlandırma teknolojisinden faydalanabilir. Kirin 980, P20 ve P20 Pro’da bulunan Kirin 970 selefinden % 37 daha iyi performans sağlıyor.

Önerilen Yazı
Huawei Honor 8X Max özellikleri ve detayları.

Qualcomm’un en iyi işlemcisi olan Snapdragon 845’e göre Huawei, Kirin 980’in 10nm yongalarından % 20 daha iyi performans gösterdiğini ve özel olarak isim belirtmeden Snapdragon 845’den % 40 daha verimli olduğunu belirtti.

Diğer önemli özellikler arasında; 1 cm²’lik bir kalıp içinde, 1.4Gbps Cat 21 LTE modemde ve 1,732Mbps’e kadar maksimum indirme / yükleme hızlarına kadar çıkan hızlı WiFi hızları dahilinde 6,9 ​​milyar transistör yer alıyor.

Kirin 980; gerçek dünyada nasıl performans gösterdiğini görmek için hala çalışan bir cihaz üzerinde normal test ve pil testlerini çalıştırmamız gerekiyor. Ne yazık ki, Huawei, Mate 20 ve 20 Pro cep telefonlarını Ekim ayında piyasaya sürene kadar bu iş için bekleyeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap