1. Ana Sayfa
  2. Teknolojide Son Dakika
  3. Muhteşem çözünürlükte Güneş Fotoğrafları

Muhteşem çözünürlükte Güneş Fotoğrafları

güneş fotoğrafları

Güneş dünyamızı ısıtıyor. Birçok bilim insanı Güneş fotoğrafları çekmek için yarışıyor. Muhteşem çözünürlükteki Güneş fotoğrafları Leibniz Güneş fiziği Enstitüsü tarafından yayınlandı. Çok yüksek çözünürlükte çekilmiş fotoğraflar olduğu görülüyor. Güneşin yüzeyini hiç bu kadar yakından görmemişsinizdir.

Fotoğraflarda güneşin yüzeyinde koyu renkte benekler olduğu görülüyor. Bunlar güneş lekeleri bilim insanları yüzyıllardan beri güneşi çözmeye çalışıyorlar görüntüler Avrupa’nın en büyük Güneş Teleskobu Gregore dan alınmıştır. Bu heyecan verici ama aynı zamanda zorlu bir proje olduğu belirtiliyor. Bir yıl içerisinde mümkün olan en iyi görüntüyü yakaladıklarını söyleyen bilim insanları teknolojide mekaniği ve elektroniği tamamen yeniden tasarladıklarını söylüyorlar.

Güneş Fotoğrafları

Dünyayı saran Covid 19 virüsü Mart 2020’de bu fotoğrafları çeken ekibi rasathaneye bağladığı. Ekip Okadar çok yoğun çalıştıki Rasarhane teknolojisini yenilediler ve Gregore de işler tamamen değişti. Öyleki Teknolojilerini ve bakış açılarını değiştirdiler. Daha önce NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından da benzer fotoğrafları görmüştük. Bizden 77 milyon kilometre uzaklıktaki güneşi bu derece yakın görebilmek oldukça keyifli.

güneş fotoğrafları

Leibniz Güneş fiziği Enstitüsü Müdürüm Svetlana yaptığı açıklamada bütün teleskop yükseltmeleri genellikle yıllar aldığı için proje oldukça riskliydi dedi ancak ekibin çalışması ve harika planlaması ile başarıldığını söyledi ve arkasına ekledi. Artık güneşte bulmacaları çözmek için çok güçlü bir aracımız var. Diye de ekledi. Gelişme oldukça etkileyici yakın bir gelecekte umuyoruz ki; Ülkemizde de güneş fotoğrafları çekebilen çok güçlü teleskoplar üretilsin ve bizim bilim insanlarımız güneşin gizemini çözmeye çalışsın. Son zamanlarda yaptığımız çalışmalardan da anlaşılacağı üzere bunların yakın bir gelecekte olacağı çok aşikar.

Önerilen Yazı
Dünyanın en büyük bataryası yapıldı.

Güneş milyonlarca yıldan beri yanmakta ve dönmektedir. Merkez çevresinde bir dönüşünü 225-250 milyon yılda bir tamamlar. Yaklaşık yörünge hızı saniyede 220 kilometredir. Bu ölçüme göre her 1400 yılda bir 1 ışık yılı demektir. Dünyaya 17 ışık yılı uzaklıktaki en yakın 50 yıldız arasında 4’üncü sıradadır. Güneş yüzeyi kütlesini %74’ünü ve hacminin %92’sini hidrojen oluşturur. Kütlesinin %25 ini ve kütlesinin %7 sini helyum oluşturur. Aynı zamanda içinde Demir, Nikel, Oksijen, Polisiloksan, Magnezyum, Karbon, Neon, Kalsium, Krom elementlerinden oluşur. Ayrıca Güne sisteminin Çapı 15 Trilyon km dir. Bu bilgilerde sizin işinize yarayabilir.

Dünyanın en büyük bataryası üretildi.

Yorum Yap

Yorum Yap