1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Qualcomm, sözleşmeyi ihlal eden Apple’a dava açtı.

Qualcomm, sözleşmeyi ihlal eden Apple’a dava açtı.

apple ve qualcomm

Qualcomm  ile Apple arasında sorun çıktı. Dava büyüyebilir.

Qualcomm’un Apple’a çip imalatçısının borcunu ödediğini iddia ettiği 1 milyar dolar’ı ödenmesini içeren çeşitli konularda birbirlerine dava açtılar. Qualcomm, iPhone ve iPad gibi Apple ürünlerini üreten üreticilerin, Apple Qualcomm’a telif hakkı vermediği gerekçe gösteriliyor. İkinci durum ise, firmanın Çin’de iPhone satmasını engelleyecek kadar gözünü karartıp Apple’a karşı bir önlem almayı denemesi.  Apple, Qualcomm’un standart temel patentleri için  adil, makul ve ayrımcı olmayan oranda lisanslamayı reddettiğini söyledi.

Apple’a iPhone için modem çipi tedarik eden Qualcomm, şimdi bu görevi Intel’le paylaşıyor. Ancak Apple 2018 de iPhone, iPad ve iPod touch cihazları için modem yongalarını Intel’den ve MediaTek’den tedarik etmeyi planlıyor . Geçen yıl Apple, Qualcomm’un modem yongalarını Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın CDMA versiyonu için kullanıyordu.

Bugün Qualcomm, Apple’ın vazgeçmeyi planladığı Qualcomm’un modem yongalarıyla ilgili belirli bilgileri elde etmeye çalışmak için San Diego’daki California eyalet mahkemesinde (şirketin merkezi olduğu yerde) bir dava açtı. Dava içerisinde Qualcomm, Apple mühendislerinin Qualcomm modem yongalarıyla ilgili gizli bilgi almadıklarından emin olmak için Apple’ın Qualcomm ile olan sözleşmesiyle yükümlü olduğunu söyledi. Daha kesin olmak gerekirse, Qualcomm bileşenleri ile uğraşan Apple çalışanlarının, Intel çipi ile ilgilenen Apple çalışanlarıyla aralarındaki paylaşıma da izin verilmedi.

Bu konu tam bir karmaşaya dönüşmüş durumda Qualcomm bakalım Apple’a ne kadar zarar verebilecek ve daha doğrusu ona karşı açmış olduğu davada haklı olabilecek mi?

  

Yorum Yap

Yorum Yap