1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. UÇAĞIN İCADI MUCİTLERİ

UÇAĞIN İCADI MUCİTLERİ

UÇAĞIN İCADI MUCİTLERİ
1

UÇAĞIN İCADI, YÜKSELİŞİ, HAYATIMIZDAKİ YERİ

Uçak aslında hayatımızda o kadar önemli bir yere sahip ki artık aslında ulaşımımızın en önemli parçalarından bir tanesi. Zaman ilerledikçe hayat akışımız hızlandıkça ve içimizdeki hız çılgınlığının arttıkça uçaklar bizim için dahada önemli olmaya başlayacak. İnsanlar dünya üzerinde yer değiştirirken eskilerden beri hep toplu ulaşım araçlarını kullanmaya önem vermişler ve gün geçtikçe bu gereksinimleri artmıştır. Bu gereksinimler zamanı daha iyi kullanma adına gelişmiştir. Uçak ve havacılık endüstrisi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor ve kimse nereye tam olarak gittiğini söyleyemiyor. Uçmak zamanı iyi kullanmak ve dahası uzak diyarları yakın yapmak için biz insanların en büyük buluşu olarak göze çarpıyor.

Peki ya  dünya tarihini değiştiren bu uçan makinelerin icad eden insanlar kimlerdi ?

Wright kardeşler olarak bilinen Wilbur ve Orville Wright kardeşler bisiklet ustası olan bu iki kardeş geleceğe yön vereceklerini biliyorlar mıydı acaba. Kuşlar bu kadar etkileyici uçarken biz insanlar neden yerde duralım yada onlar bu kadar etkileyici nasıl uçuyorlardı. Bu soruların peşine düşen kardeşler araştırmaya başladılar. Kısa süre sonra araştırmaların sonucunda bulunan bilgilerin hiç bir işlerine yaramacağını anladılar. Sadece Alman Otto Lilienthal çalışmalarının yararlı olabileceğini düşünmüşlerdir.

 

Otto Lilienthal Uçan bir aletin kanatlarının sabit olması gerektiğini kuşlar gibi kanat çırpma yönteminin olmayacağını anlamıştı. Wright kardeşler Otto’nun yolundan giderek sabit kanatlı hava araçları yapmaya karar verdiler. Şimdiye kadar hiçbir bilimsel araştırma yapmamış ve bilimle ilgisi olmayan bu iki kardeş 200 den fazla uçmak için portatif geliştirecek ve nitekim 17 Aralık 1903 ‘te kuzey Carolinada havalanan ilk uçağı Orville  kontrolü altında yapıldı. Bu havalanan uçak iki pervaneli toplam ağırlığı yaklaşık 350 kg ve uçağın havalandığını gören 5 kişi bulunmaktaydı. Uçak havada toplam kalma süresi 12 saniye idi. 37 m yol kat edebildi.

Daha sonraki uçuşlarında havaya yön vermeleri gerektiğini anladılar ve uçağın kanadına havayı aşağı ve yukarı yönde hareket ettirecek mekanizma yaptılar. Bu mekanızmayı kuşlardan esinlenerek yaptılar. Onların hava akımlarına karşı kanatlarını nasıl şekil verdiklerini dikkate aldılar. Wright kardeşler artık Uçabiliyorlardı. kendilerine birde iniş takımı yaptılar ve havacılık tarihinde yerlerini aldılar.

Amerika da tek kanatlı buhar motorlu ilk pervaneli uçak bir Alman Gustave Weisskopf tarafından 1899 Pittsburg da gerçekleştirdi. Amerikan vatandaşı olamamakta ısrar eden Alman Gustave’ ın Amerikan desteği zaman kayboldu. Smithsonian ens titüsü Wright kardeşleri desteklemeye devam etti.

1909 yılında Louis Bleriot Alhessandro Anzani tarafından projesi çizilmiş olan motorla hareket eden bir uçakla Manş denizini geçti.1910 yılında Jorge Chaves tarafında bir başka uçakla Alp ler geçildi. 1913 yılında ise Maurica tek yüzeyli uçağıyla saate 200 kilometre hız yaparak uçmayı başarmıştır.

1. dünya savaşı sırasında uçağın çok iyi bir savaş aracı olduğunu düşünen insan sayısı giderek artmaya başladı. Bu işe 1911 yılında Libya da Türklere karşı savaşan İtalyanlar uçağı kullanmışlardır.

Sivil havacılıkta ise yolcu ve posta uçakları 1914 yılında Flori da İtalyada kullanılmıştır. Daha önceden belirlenmiş rotalarda gidebilen ve yolcu taşıyabilen uçaklar hızla büyümeye başlamışlardır.

1919 da İrlanda da ilk kez Atlantik ‘ geçen İngiliz bilim adamları amaçlarına ulaşmışlardır. 1926 yılında ise Richard kuzey kutbu üzerinden uçuşu gerçekleştirmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap